Vlajka pre hrad Devín

Autor: Maroš Mačuha | 10.3.2016 o 11:04 | Karma článku: 4,69 | Prečítané:  1087x

Prítomnosť vlajky na hrade dáva širokému okoliu jasne na známosť, že hradná stavba žije, že je objektom záujmu ľudí, že sa rekonštruuje, že jeho majitelia, občania a štát sú naň hrdí.

Zrúcanina hradu Devín je prvou stavbou na území Slovenska, ktorú vidia turisti plaviaci sa loďami zo západu po Dunaji. Už v čase Uhorska to bola najzápadnejšia stavba na najdôležitejšej rieke celého kráľovstva, s patričným významom.

Zo strany Dunaja a celkovo zo strany Rakúska sa dnes javí zrúcanina hradu ako opustená, nakoľko technicky nie je možné vidno návštevníkov, ani novodobé stavby, ktoré by signalizovali že na hrade je život, že je zakonzervovaný, rekonštruuje sa a že v ňom je muzeálna expozícia. To že hradná stavba žije, že je objektom záujmu ľudí a spoločnosti, azda najviac stelesňuje umiestnenie vlajky. Najčastejšie sa v Európe na hradoch objavujú vlajky štátu, nakoľko veľká časť týchto pamiatok je v opatere štátu a štátnych inštitúcií, podobne ako aj v prípade Devína.

Preto navrhujem osadenie štátnej vlajky SR na najvyššom bode hradu Devín, na citadele, odkiaľ bude najlepšie viditeľná. Keďže citadela Devína sa bude v najbližšom čase generálne rekonštruovať, bolo by možné už túto turistickú sezónu dočasne osadiť stožiar s vlajkou na horné nádvorie, smerom k Dunaju, aby bola vlajka dobre viditeľná z lodí, ako aj z Rakúska. Výhodou tohto umiestnenia by bola dostupnosť vlajky pre väčšie zhromaždenia na rozsiahlom hornom nádvorí a možnosť jej vztýčenia či inej manipulácii pri slávnostných príležitostiach. Technicky by bola vlajka osadená na jeden jednoduchý kovový stožiar s výškou cca 7 - 10 metrov, ktorý by bol pevne zapustený do kamenného podložia.

Vhodným termínom na slávnostné uvedenie tohto nového prvku hradu by tento rok mohli byť Národné slávnosti na Devíne, ktoré organizuje Matica Slovenská v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom 24. apríla 2016.

Som presvedčený, že osadenie vlajky na hrade Devín prispeje k lepšej prezentácii a imidžu hradu a tým aj celej krajiny v očiach domácej aj zahraničnej verejnosti.

Príklady umiestnenia vlajky na hradoch na Slovensku a inde:

 

 

 

 

 

 

 

Mgr. Maroš Mačuha, PhD., historik, bratislavský aktivista a organizátor kultúrnych podujatí

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?