Ulica Márie Terézie v Bratislave

Autor: Maroš Mačuha | 24.2.2016 o 2:08 | (upravené 24.2.2016 o 10:12) Karma článku: 7,01 | Prečítané:  1463x

Bratislava má v súčasnosti jedinečnú šancu pomenovať ulicu v centre mesta po historickej osobnosti, ktorá sa v minulosti zaslúžila o jej veľký rozvoj.

Chcel by som otvoriť tému premenovania časti dnešnej Žižkovej ulice, od objektu Vodnej veže po bytové domy pri ústí tunela, na Ulicu Márie Terézie. Význam tejto panovníčky pre barokový rozvoj Prešporka netreba zvlášť pripomínať. Počas jej vlády dostalo naše centrum vrcholno-barokový charakter, ktorý mu dominuje dodnes. Do tereziánskej podoby, na ktorú ho nechala prebudovať pre svoju dcéru Máriu Kristínu, sa postupne rekonštruuje aj bratislavský hrad a celý hradný areál.

Poviete si, znovu nejaká zbytočná zmena názvu, nebolo už toho dosť? Z historického hľadiska však pôjde len o navrátenie pôvodného názvu, ktorý platil ešte dlho aj počas prvej Československej republiky. Podhradské mestečko, Zuckermandel sa tiahlo od Vodnej veže až po starý židovský cintorín pri dnešnom tuneli. V podstate ho tvorila hlavne jedna ulica, nazvaná príznačne Zuckermandl Hauptgasse. V polovici 19. storočia, keď sa stalo Podhradie hradu súčasťou mesta, bola ulica pomenovaná na Ulicu Márie Terézie. Vtedy aj celé Podhradie nieslo názov Tereziánske mesto (Theresienstadt, Terézváros). Až neskôr za prvej ČSR bola premenovaná na Podhradskú ulicu a až za socializmu bola naposledy premenovaná na Žižkovu ulicu, čo trvá do súčasnosti.

Dnešný Zuckermandel sa bude skladať z časti pôvodnej renesančno-barokovej zástavby a z novej architektúry, ktorá prinesie do tejto desiatky rokov ostrakizovanej lokality život. Z hľadiska celého mesta máme preto jedinečnú šancu pomenovať podľa tejto panovníčky patrične dôstojnú ulicu. Okraj Petržalky by asi nebol ideálnym riešením.

Z hľadiska nového aj starého Zuckermandla je to jedinečná šanca na získanie atraktívnej adresy – sídlili či bývali by ste radšej na ulici Žižkovej alebo na Márie Terézie?

Som presvedčený, že Slovenské národné múzeum, ako takmer jediná inštitúcia, ktorej sa dotkne premenovanie časti Žižkovej ulice tento projekt vzhľadom k historickým aj súčasným súvislostiam podporí.

No a v neposlednom rade ostane v Bratislave aj Žižkova ulica, pomenovaná po osobnosti, ktorá síce nemá s Bratislavou priamy vzťah, ale Ján Žižka je nesporne jedna z najväčších osobností Slovákom najbližšieho českého národa. Táto ulica by ostala v pôvodnom rozsahu od troch bytových domov pri ústí tunela ďalej k židovskému cintorínu, tak ako ide teraz.

V novom Zuckermandli by neskôr mohla vyrásť aj súčasná socha Márie Terézie. Na základe súťaže sochárov by mohla odborná komisia vybrať dielo, ktoré bude so cťou reprezentovať osobu osvietenskej panovníčky a zároveň umenie súčasného slovenského monumentálneho sochárstva.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

KOMENTÁRE

Mihál opúšťa Sulíka. Máme na viac?

Predseda SaS je výraznou osobnosťou, ktorá ľudí rozdeľuje.

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Danko sa nás na nič nespýtal, hovorí šéf EPH.


Už ste čítali?